FITOHORMONY kontra zmarszczki!

Kategoria: Data: 4 May. 2016

 

        Tak, tak to właśnie fitohormony pomagają nam w walce z procesem starzenia. Czym dokładnie są i jak działają? Przeczytaj… 

       Ostatnio coraz częściej słyszymy o hormonach roślinnych czyli fitohormonach. Nic dziwnego, ponieważ coraz bardziej doceniana jest ich moc. Organizm kobiecy wytwarza hormony podobne do tych, które wytwarzają rośliny. Dzięki kobiecym hormonom – estrogenom, kobiety mogą miesiączkować i mieć dzieci. Także dzięki nim organizm kobiety chroniony jest przed chorobami serca, miażdżycą, osteoporozą. Gdy zabraknie estrogenów zaczyna się klimakterium z niekorzystnymi objawami m.in. drażliwość, uderzenia gorąca, nocne poty, bezsenność, suchość skóry itp.  Można wtedy zastosować zastępczą terapię hormonalną i stosować fitohormony. Hormony roślinne produkowane są w stożkach wzrostu pędów i korzeni. Są to związki o charakterze chemicznym, transportowane do obszarów rośliny, w których inicjują procesy życiowe całej rośliny. Zalicza się do nich m.in. auksyny, cytokininy, gibereliny. Związki te są na tyle podobne do kobiecych hormonów, że organizm można oszukać gdyż receptory estrogenne zamiast hormonu ludzkiego wychwytują cząsteczkę hormonu roślinnego. Należy jednak pamiętać, że zarówno niedobór, jak i nadmiar fitohormonów może być szkodliwy dla organizmu.

Fitohormony :

  • obniżają ciśnienie krwi i poziom cholesterolu,
  • chronią serce, zmniejszają ryzyko rozwoju osteoporozy
  • ułatwiają usuwanie toksyn
  • przyspieszają metabolizm i regenerację
  • dodają energii
Hormony roślinne popularne są również w kosmetyce. Niekorzystne zmiany zachodzące w skórze mogą ulec znacznemu przyspieszeniu pod wpływem czynników egzogennych np. działanie promieni słonecznych, zanieczyszczeń środowiska czy też nieustannie towarzyszącego nam stresu. Fitohormony charakteryzują się bardzo silnym działaniem antyoksydacyjnym. Pełnią rolę zamiataczy wolnych rodników, hamują mutację komórek, działają przeciwnowotworowo. Właściwości te umożliwiają zapobieganie utlenieniu i uszkodzeniu błon komórkowych, spowalniają działanie enzymu np. kolagenazy, który rozkłada włókna podporowe skóry właściwej. Fitohormony polecane są do stosowania w kosmetykach dla skóry dojrzałej o obniżonej elastyczności, skłonnej do przesuszania naskórka. Pod ich wpływem poszerzają się naczynia krwionośne, skóra staje się bardziej ukrwiona i odżywiona. Stymulują tez produkcję kwasu hialuronowego, który zatrzymuje wodę i zapewnia odpowiednie nawilżenie skóry dzięki temu zwiększa się jej elastyczność poprawia koloryt skóry.
Gdzie znajdują się fitohormony?
Występują miedzy innymi w:
– daktylach, soi, granatach, grejpfrucie, winogronach, pszenicy, rzeń-szeniu, oleju lnianym, rzepakowym.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Partnerzy detaliczni:

ACS Sp. z.o.o.

ul. Jagiellońska 69/2,
85-027 Bydgoszcz
Tel. (+48 52) 320 97 30
Fax. (+48 52) 322 89 03

Masz jakieś pytania odnośnie naszych produktów? Napisz do nas, chętnie wszystko wyjaśnimy!

email: biuro@acspolska.com

Kariera

Chcesz u nas pracować? Wyślij formularz, oddzwonimy!

KLIKNIJ

Copyright: 2015 OlejeKaszubskie.pl

Projekt i realizacja: studio